Kriisikaart – toeks vaimse tervise kriisi ajal

Vaimse tervise häired ei ole haruldased ja nendega võivad kaasneda kriisid. Ka kriisid ei ole haruldased. Kriisikaart on võimalus vaimse tervise kriisi ennetamiseks ja leevendamiseks kui esineb psühhootiline seisund, paanikahoog, enesevigastamine või suitsiidirisk.

Kriisikaart on kriisile eelnev tahteavaldus – abivahend, mis sisaldab olulist sellest, kuidas ümbritsevad inimesed saavad kriisis olijat aidata. Näiteks on kaardil kriisi kirjeldus, palved kriisi korral käitumiseks ning kontaktisiku andmed. Seeläbi võimaldab kaart säilitada kontrolli haavatavas olukorras.

Kriisikaart on kokkuvõte laiemast ohumärkide plaanist. See on isiklik, pangakaardi suurune kokkuvolditav kaart, mis mahub rahakotti või taskusse. Kriisikaardi koopia on kaardiomaniku lähedastel ja temaga koostööd tegevatel vaimse tervise spetsialistidel. 

Kriisikaardi koostamisel abistab kriisikaardi nõustaja ja soovi korral kogemusnõustaja. 

Lisainfo ja nõustamisvõimalused üle Eesti: kriisikaart.ee, info@kriisikaart.ee, 5053907.

Kriisikaardi arendus ja nõustamine toimub projekti „Kriisikaart – toeks vaimse tervise kriisi ajal“ raames Heaolu ja Taastumise Kooli, Tartu Ülikooli Kliinikumi Psühhiaatriakliiniku, Ahtme Haigla, Pärnu Haigla Psühhiaatriakliiniku, Tartu Vaimse Tervise Hooldekeskuse ning Solve et Coagula koostöös. Toetab Eesti Puuetega Inimeste Fond ja Sotsiaalministeerium.